Przeczytaj i dowiedz się, co ten artykuł ma przekazać

Zobacz, przeczytaj i poznaj inne artykuły

Wróć do głównej strony BLOGa

Miały być badania. A będą miliony złotych kary nałożone przez UOKiK  Fundacja Daje Siebie

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy UOKiK srogo ukarał pięciu nieuczciwych przedsiębiorców naciągających seniorów. Na pokazach sprzedawali im urządzenia reklamowane jako sposób na wyleczenie szeregu chorób. Jednym z winowajców jest VGET POLSKA, który ma zaniechać nieuczciwych praktyk i zapłacić 2,7 mln zł kary.

VGET POLSKA zapraszała seniorów na badania medyczne i zachęcała ich do zakupu urządzeń medycznych. Badania nie były badaniami, a pokazami handlowymi, zaś oferowana aparatura wcale nie leczy.

Spółka komandytowa VGET POLSKA działała tak jak wiele innych tego typu firm. „Wyborcza” wielokrotnie opisywała takie pokazy i informowała, w jaki sposób naciąga się przede wszystkim osoby starsze na zakup bardzo drogich towarów. Między innymi: uzdrawiających urządzeń paramedycznych, garnków o niezwykłych właściwościach, oddychającej pościeli czy czyniących cuda materacy rehabilitacyjnych.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko VGET w lutym tego roku. Podstawą były doniesienia prasowe oraz skarga Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Suwałkach. Żeby zdemaskować nieuczciwe praktyki przedsiębiorcy, pracownicy UOKiK wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w jednej z organizowanych przez firmę prezentacji.

W ten sposób Urząd ustalił, że firma zapraszała konsumentów telefonicznie na bezpłatne badania w ramach „Akademii Zdrowia” albo akcji „Zdrowa Polska”. Spółka nie informowała o handlowym charakterze pokazów. W trakcie prezentacji uczestnicy byli „badani” przy użyciu urządzenia o nazwie AM Scan, a potem przedstawiciele VGET – osoby bez wykształcenia medycznego – interpretowali wyniki tych niby-badań, a także „diagnozowali” choroby. Później przejętych wykrytymi dolegliwościami klientów namawiano do zakupu urządzeń: VitronMed czy VitronMagnetic, które miały pomóc w pozbyciu się rzekomych chorób.

Jak się okazało w toku postępowania, AM Scan nie jest wyrobem medycznym do oceny stanu zdrowia, a oferowane urządzenia nie leczą. Czyli konsumenci uczestniczący w prezentacji byli z premedytacją wprowadzani w błąd, a informacja o chorobach miała zmobilizować ich do podjęcia decyzji o zakupie.

Promocja której nie było

Kolejnym oszustwem stwierdzonym przez UOKiK jest to, że prowadzący pokazy zachęcali do zakupu urządzeń w ramach „promocji”. Jednak jak ustalono, sprzedaż następowała w ramach standardowej oferty VGET, a informacja o rzekomej „promocji” miała jedynie zachęcić konsumentów do podpisania umowy. Urządzenie VitronMed sprzedawane jest na pokazach za około 5 tys. zł.

UOKiK nakłada gigantyczną karę na VGET

UOKiK nałożył na firmę VGET Polska karę w wysokości ponad 2,7 mln złotych. Oprócz tego firma musi zaniechać stosowania nieuczciwych praktyk. Prezes UOKiK nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto przedsiębiorca musi listem poleconym poinformować o tym wszystkich klientów, z którymi zawarł umowy miedzy 1 stycznia 2017 r. a 24 czerwca 2019 r. Choć gdyby chcieli zwrócić urządzenia i otrzymać pieniądze, to muszą skierować sprawę do sądu.

– To bardzo ważna decyzja i jedna z wyższych kar w historii UOKiK nałożonych na firmę organizującą pokazy handlowe. Mam nadzieję, że stanie się ona przestrogą dla innych firm i sprawi, że praktyki wprowadzania w błąd podczas pokazów zaczną znikać z rynku. Wywieranie presji na konsumentów i straszenie ich złym stanem zdrowia jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również niemoralne – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

To już kolejna decyzja dotycząca pokazów handlowych w ostatnich miesiącach. W maju UOKiK ukarał firmy Vitaldream oraz R.A.M. Polska, które sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego, a w grudniu 2018 zapadła decyzja w sprawie firmy ACS Medica.

Trwa modernizacja strony

Dlatego też:
- nie wszystkie strony są dostępne
- nie wszystkie treści są publikowane
- nie wszystkie dane i informacje
SĄ OBECNIE WIDOCZNE

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość