Przeczytaj i dowiedz się, co ten artykuł ma przekazać

Zobacz, przeczytaj i poznaj inne artykuły

Idź do strefy konsumenta – miejsce dla tych, których sprawę prowadzimy

Strona, na której znajdziesz więcej artykułów, informacji, mediów, filmów

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy UOKiK srogo ukarał pięciu nieuczciwych przedsiębiorców naciągających seniorów. Na pokazach sprzedawali im urządzenia reklamowane jako sposób na wyleczenie szeregu chorób.
Jednym z winowajców jest VGET POLSKA, który ma zaniechać nieuczciwych praktyk i zapłacić 2,7 mln zł kary.

Kara UOKiK na firmę VGET Polska- 2,7 miliona złotych

vget firma z pokazów

VGET POLSKA zapraszała seniorów na badania medyczne i zachęcała ich do zakupu urządzeń medycznych. Badania nie były badaniami, a pokazami handlowymi, zaś oferowana aparatura wcale nie leczy.

VGET POLSKA zapraszała seniorów na badania medyczne i zachęcała ich do zakupu urządzeń medycznych. Badania nie były badaniami, a pokazami handlowymi, zaś oferowana aparatura wcale nie leczy.

Spółka komandytowa VGET POLSKA działała tak jak wiele innych tego typu firm. „Wyborcza” wielokrotnie opisywała takie pokazy i informowała, w jaki sposób naciąga się przede wszystkim osoby starsze na zakup bardzo drogich towarów. Między innymi: uzdrawiających urządzeń paramedycznych, garnków o niezwykłych właściwościach, oddychającej pościeli czy czyniących cuda materacy rehabilitacyjnych.

UOKiK wszczyna postępowanie wobec sprzedawcy z pokazu

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko VGET w lutym tego roku. Podstawą były doniesienia prasowe oraz skarga Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Suwałkach. Żeby zdemaskować nieuczciwe praktyki przedsiębiorcy, pracownicy UOKiK wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w jednej z organizowanych przez firmę prezentacji.

W ten sposób Urząd ustalił, że firma zapraszała konsumentów telefonicznie na bezpłatne badania w ramach „Akademii Zdrowia” albo akcji „Zdrowa Polska”.
Spółka nie informowała o handlowym charakterze pokazów.
W trakcie prezentacji uczestnicy byli „badani” przy użyciu urządzenia o nazwie AM Scan, a potem przedstawiciele VGET – osoby bez wykształcenia medycznego – interpretowali wyniki tych niby-badań, a także „diagnozowali” choroby. Później przejętych wykrytymi dolegliwościami klientów namawiano do zakupu urządzeń: VitronMed czy VitronMagnetic, które miały pomóc w pozbyciu się rzekomych chorób.

Jak się okazało w toku postępowania, AM Scan nie jest wyrobem medycznym do oceny stanu zdrowia, a oferowane urządzenia nie leczą. Czyli konsumenci uczestniczący w prezentacji byli z premedytacją wprowadzani w błąd, a informacja o chorobach miała zmobilizować ich do podjęcia decyzji o zakupie.

Promocja na pokazie – której nie było

Kolejnym oszustwem stwierdzonym przez UOKiK jest to, że prowadzący pokazy zachęcali do zakupu urządzeń w ramach „promocji”. Jednak jak ustalono, sprzedaż następowała w ramach standardowej oferty VGET, a informacja o rzekomej „promocji” miała jedynie zachęcić konsumentów do podpisania umowy. Urządzenie VitronMed sprzedawane jest na pokazach za około 5 tys. zł.

UOKiK nakłada gigantyczną karę na VGET

UOKiK nałożył na firmę VGET Polska karę w wysokości ponad 2,7 mln złotych. Oprócz tego firma musi zaniechać stosowania nieuczciwych praktyk. Prezes UOKiK nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto przedsiębiorca musi listem poleconym poinformować o tym wszystkich klientów, z którymi zawarł umowy miedzy 1 stycznia 2017 r. a 24 czerwca 2019 r. Choć gdyby chcieli zwrócić urządzenia i otrzymać pieniądze, to muszą skierować sprawę do sądu.

– To bardzo ważna decyzja i jedna z wyższych kar w historii UOKiK nałożonych na firmę organizującą pokazy handlowe. Mam nadzieję, że stanie się ona przestrogą dla innych firm i sprawi, że praktyki wprowadzania w błąd podczas pokazów zaczną znikać z rynku. Wywieranie presji na konsumentów i straszenie ich złym stanem zdrowia jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również niemoralne

– mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

To już kolejna decyzja dotycząca pokazów handlowych w ostatnich miesiącach. W maju UOKiK ukarał firmy Vitaldream oraz R.A.M. Polska, które sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego, a w grudniu 2018 zapadła decyzja w sprawie firmy ACS Medica.

badanie Centrum Medyczne pokaz Centrum Medyczne Rehabilitacji i Fizjoterapii Centrum Medyczne św. Franciszka exito firma z pokazu dostaje karę fundacja daje siebie fundacja daje siebie w mediach fundacja pomaga oszukanym konsumentom garnki z prezentacji kara kara uokik dla vget laptopy z pokazu Mazowieckie Centrum Medyczne MedicalM2 nabita na garnek NMedical Novumedical obiecują tv przez telefon oszukana na pokazie oszukiwanie na prezentacji oszustwo na garnek oszustwo na pokazie oszustwo na prezentacji pakiety medyczne pokaz prawa konsumneta prezentacja prezenty darmowe na prezentacji promed rekordowa kara uokik sukces faktu sukces fundacji tablet w nagrodę za przyjście na prezentacje tablety pokazowe tablety za darmo tablet z pokazu tygodnik przegląd uokik uokik daje karę sprzedawcy z pokazu UOKiK nakłada karę na sprzedawcę z pokazu UOKiK ukarał Exito urząd ochrony konkurencji i konsumenta vget zaproszenie na badanie

Miały być badania. A będą miliony złotych kary nałożone przez UOKiK

Zobacz - powiązane z tematem
Filmy / Materiały / Reportaże

Odtwórz wideo
Fundacja Daje Siebie

Neon Promotion

Krótki film, który przybliży Ci sposób i specyfikę  działalności Fundacji

Odtwórz wideo
Pomoc oszukanym

Co na pokazie kupić możesz

W kilku słowach i kadrach o tym –  co  obecnie jest na  TOPIE w sprzedaży.

Odtwórz wideo
Ukryta kamera

Pokaz nagrany ukrytą kamerą 

Dziennikarz ITT Tych, zarejestrował pokaz – ukrytą kamerą. Warto obejrzeć !!!

0 0 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Dariusz
26 lipca 2019 19:38

Dlaczego o firmie kóra dostałą takogromną karę na stronie Fundacji pisze się niewiele? Bo wśród firm jakie opisujecie nie mają jakś szczególnie dużo miejsca. Zaledwie tutaj https://www.dajesiebie.com/firmy/
Dlaczego tak mało o nich ?

Konsumencie, pamiętaj
Kupiłeś - możesz zwrócić

Jeśli potrzebujesz pomocy – POMOŻEMY !!!

Czas na odstąpienie

14 dni

od dnia zakupu

POMOCY KONSUMENTOM

Udziela Fundacja Daje Siebie

Zapoznaj się z regulaminem i uzupełnij formularz zgłoszeniowy. 

Masz ciekawy informacje?

Daj nam znać

fundacja@dajesiebie.com

2
0
Would love your thoughts, please comment.x