Nie bądź frajer - na prezentacyjny bajer

Odstąpienie od umowy, czyli zwrot towaru z pokazu.

Opis tego, o czym jest to strona.
Odstąpienie od umowy podpisanej na pokazie, czyli rezygnacja i wycofanie się z zakupu. Jak zwrócić towar, anulować kredyt oraz odzyskać pieniądze wpłacone podczas spotkania poza lokalem przedsiębiorcy? Chcę oddać sprzęt kupiony na prezentacji w związku z tym – JAK TO ZROBIĆ? Sprzedaż bezpośrednia, czyli o prezentacjach w hotelu, restauracji, domu kultury. Oszustwo na spotkaniu dla emerytów. Pomoc prawna dla konsumentów, czyli gdzie klient może szukać pomocy. Ile dni jest na to, by wycofać się z podpisanej umowy? Rzecznik praw konsumenta, czyli prawa klienta, który zawarł niekorzystną umowę. Rezygnacja z umowy zakupu jak również kredytowej.  Pokaz w domu a prezentacja w lokalu, czyli problem ze zwrotem towaru do firmy. Ile jest czasu na rezygnację z kredytu na zakup?
Jak wycofać się ze zobowiązania to znaczy zwrócić nieużywany towar do siedziby sprzedawcy? 
Fundacja Daje Siebie – pomaga oszukanym na pokazie i tzw. “nabitym na garnek” i “naciągniętym na odkurzacz”. Anulowanie umowy kredytowej i jeszcze zwrot zaliczki wpłaconej na pokazie. Ile czasu na zwrot towaru ma konsument? Rezygnacja z maty masującej inaczej – masażer pleców. Prawo konsumenta oraz porady prawne dla emerytów i rencistów. Oszustwo na pokazie, czyli tak zwana prezentacja poza lokalem przedsiębiorcy – jak oddać towar? Skuteczne odstąpienie – pomoc Fundacji Daje Siebie. Zaproszenie na pokaz. Zwrot towaru bez podania przyczyny. Zwrot towaru promocyjnego.

Historia pewnego pokazu

Zaproszenie telefoniczne na pokaz, prezentację, spotkanie, badanie, masowanie

Najpierw są telefony. Czasem sporadyczne, czasem kilka razy dziennie. Podobno to wina „rotującego systemu”. Tak wyjaśnił mi pewien pan z pewnego instytutu, który – dzwoniąc najpierw na telefon stacjonarny w domu moich rodziców, a następnie na moją prywatną komórkę – proponował mnie i mojej rodzinie jedyne w swoim rodzaju innowacyjne badania u pewnego wybitnego doktora, o którym jednak, jak dotąd, niewiele osób słyszało. I to akurat prawda, bo śladu po medyku oraz po firmowanym jego nazwiskiem instytucie nie ma nawet w sieci. A w ramach wydarzenia, podczas którego miały odbywać się owe „innowacyjne badania”, jego uczestnikom – jak się potem dowiedziałam – sprzedawano pakiety opieki medycznej w cenie kilku tysięcy złotych.

To klasyka gatunku. Historia, która powtarza się od lat w wielu polskich miastach. Firmy organizujące niewinne pokazy – garnków, noży, pościeli czy masażerów – a potem, za pomocą manipulacji, zmuszające ludzi do zakupu tych przedmiotów w horrendalnych cenach, mają się w Polsce świetnie, mimo kar nakładanych na nie m.in. przez UOKiK.

Konsument prosi o pomoc w walce z firmą - oszustem (?)

Zwracam się z prośbą o wsparcie w skutecznym rozwiązaniu umowy z nieuczciwym sprzedawcą.
Jestem inwalidą ruchu w stopniu umiarkowanym 05-R (brak lewej ręki). We wrześniu ktoś z firmy Hausfeuer * zadzwonił do mnie i poinformował, że wygrałem odkurzacz przenośny i że wylosowano mój numer telefonu do prezentacji sprzętu masującego w Łochowie.

– napisał w liście do redakcji pan Mieczysław z Ostrówka.

* To jedna z nazw sieci spółek z siedzibą w Białymstoku przy ul. Wierzbowej.
Obecnie znani z nazw Clavam Virgam, Palatinus, BetterDay 

Dla człowieka, który niedawno wrócił z Sanatorium i cieszył się z dobrych efektów zabiegów i masaży, jakich tam zażywał, propozycja mogła wydać się kusząca. Potwierdził więc swoje dane, wiek, podał adres i czekał na pisemne zaproszenie na pokaz. Razem z nim przysłano naszemu czytelnikowi kwit na odbiór odkurzacza.
Prezentacja miała odbyć się 11 października w Pałacu Łochów.

  • Pojechałem na miejsce, chcąc sprawdzić, czy masażer jest dla mnie odpowiedni. Nie byłem jednak ani psychicznie, ani finansowo przygotowany na zakupy. Pokaz faktycznie się odbył, a zebrani mogli obejrzeć, sprawdzić i ocenić m.in. te przedmioty: sprzęt do masażu firmy CASADA – matę masującą, matę wełnianą i podgłówek – wyceniony na kilkanaście tysięcy złotych, zestaw garnków firmy MASSIMILIANO wart blisko osiem tysięcy złotych i zestaw noży tytanowych w podobnej cenie.
Wygrana - za którąprzyjdzie zapłacić

Zabawa była przednia, przyjacielski prowadzący sypał żartami jak z rękawa, tak że część publiczności zachęcona miłą atmosferą tuż po prezentacji podpisywała umowy zakupu prezentowanych wyrobów.
Ale i na tych, którzy nadal mieli wątpliwości, przedstawiciele firmy znaleźli sposób.

Opisuje pan Mieczysław:.

– Po przerwie rozpoczęła się sympatyczna zabawa. Poszczególne pary wygrywały obniżki cen z różnych dziwnych powodów i spisywały umowy. W pewnej chwili „prelegent” poprosił, byśmy wyjęli dowody osobiste. W tym momencie obok mnie znalazła się miła pani Edyta i zaproponowała pomoc w wyjęciu dowodu z portfela. „Prezenter” ogłosił kombinację cyfr, która upoważnia do promocji przy zakupie.
Pani Edyta ze zdziwieniem i Radością ogłosiła, że mój dowód wygrał tę promocję. Obliczyła, że w promocji cały zestaw mat z podgłówkiem mogę kupić nie za kilkanaście, a za relatywnie niską kwotę zaledwie 5300 złotych.
Spytała mnie o wysokość emerytury mojej i mojej żony, i zaproponowała kupno za tani kredyt 24 raty po 270 złotych każda, a więc za prawie 6500 złotych. Nie było już rozmowy o tym, c
zy chcę kupić maty, tylko w jaki sposób.

Ostatecznie zestaw masujący pan Mieczysław kupił. Wpłacił przy tym 200 złotych zaliczki, resztę płatności rozłożono mu na osiemnaście rat w wysokości 334 złote. W sumie cena zestawu wyniosła zatem 6212 złotych. Zestaw garnków i noży nasz czytelnik dostał od Hausfeuer w prezencie. Przed podpisaniem umowy pospiesznie – bo pozostali też chcieli dokonać transakcji – pouczono go o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu najbliższych czternastu dni. 

Sprzedawcy są mili - ale tylko do czasu

Jako pierwszy wątpliwości na temat zakupów przedstawił syn pana Mieczysława, podważając ich wartość.
W sieci sprawdził ceny podobnych wyrobów i okazało się, że stawki za przedmioty z pokazu są – mimo rzekomych rabatów – zawyżone przeszło czterokrotnie. Pod wpływem rodziny nasz czytelnik zdecydował o odstąpieniu od umowy.

– Trzy dni po pokazie zjawiłem się w siedzibie Hausfeuer w Białymstoku. Skierowano mnie do pokoju, w którym przebywał młody mężczyzna przedstawiający się jako kierownik. To właśnie on powiedział mi, że nie ma możliwości odstąpienia od umowy, można ją jedynie zmienić i – na przykład – zmniejszyć cenę zestawu masującego o ponad dwa tysiące, zwracając jednak zestawy garnków ze stali szlachetnej i noży. Na moją ponowną prośbę o przyjęcie odstąpienia od umowy i podanie adresu, pod którym mam zwrócić produkty, odpowiedział, że:

„Samowolny zwrot towaru nie zostanie przyjęty”.

Sugerował przy tym, że mogę mieć kłopoty,  „jeśli sprawą zajmie się prawnik firmy”.

Posłuchaj rozmowy

Sprzedawca ma być miły, sympatyczny, przyjacielski, uśmiechnięty, służyć radą i pomocą. Być  … “do rany przyłóż”.

I tak też jest – jednak  tylko przez pierwsze 14 dni, czyli przez czas gdy jeszcze możesz odstąpić od umowy !!!

A co się dzieje gdy mija 14-sty dzień?
Lub gdy informujesz sprzedawcę o chęci zerwania  umowy?  

No cóż … czar pryska, czego dowodem jest nagrana rozmowa. 

Prawo konsumenta
jego nieznajomość - szkodzi klientom

Ludzie bardzo rzadko kierują się racjonalną oceną sytuacji przy podejmowaniu decyzji. Zwykle kluczowe okazują się emocje. I to również do emocji odwołują się osoby prowadzące takie pokazy. Wypowiedź o wypadku czy jego konsekwencjach miała wzbudzić u słuchaczy poczucie winy i odpowiedzialności za bliskich, dla których nikt nie chce przecież być ciężarem czy powodem do zmartwień.

Jarosław Świątek – psycholog społeczny
Zwrotów i rezygnacji nie przyjmujemy
- Takie jest oto twierdzenie sprzedawcy

Warto mieć świadomość tego mechanizmu.
Tym bardziej że podobne pokazy od wielu lat organizuje się w całej Polsce,
mimo że wiele osób zgłasza potem odpowiednim urzędom, iż zostały naciągnięte.

Na stronie Federacji Konsumentów jedną z aktualności jest artykuł sprzed zaledwie kilku tygodni, przestrzegający przed telefonicznymi zaproszeniami na badania, podczas których sprzedaje się uczestnikom pakiety medyczne warte kilka tysięcy złotych. Podobne sprawy wielokrotnie opisywały lokalne media m.in. w Morągu, Hajnówce czy Toruniu.

– W 2013 r. do naszej redakcji zgłosiła się pani Genowefa, emerytka, która poszła na kabaretowy występ Tadeusza Drozdy. Występ poprzedził pokaz naczyń firmy Eco-Vital, na którym dała się skusić na zakup garnków. Miały kosztować 2,1 tysiąca złotych, w systemie ratalnym już 2800 złotych, a ostatecznie w niezrozumiały sposób cena wrosła do 3200 złotych. Rzekomo nietłukące się naczynia szybko zaczęły się psuć. Eco-Vital wszystkie pretensje odpierał tłumaczeniem o nieporozumieniu lub błędzie w komunikacji. Drozda mówił zaś, że nie ma żadnej stałej umowy z firmą od garnków, występ w Toruniu był jednorazowy, w zastępstwie innego satyryka. Ostatecznie Eco-Vital odpuścił i zgodził się anulować umowę, ale pomogła interwencja miejskiej rzecznik konsumentów.

– mówi Tomasz Ciechoński, dziennikarz „Gazety Wyborczej” w Toruniu.

– Podobny klucz zadziałał w przypadku kradzieży „na wnuczka”, gdy metody działania przestępców nagłośniły media, a wnuczkowie sami dzwonili do dziadków i mówili, że nigdy w ten sposób, w jaki robią to złodzieje, nie poproszą ich o pieniądze, że jeśli zajdzie taka potrzeba, przyjdą po pożyczkę osobiście.

Agnieszki Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

– W 2013 r. do naszej redakcji zgłosiła się pani Genowefa, emerytka, która poszła na kabaretowy występ Tadeusza Drozdy. Występ poprzedził pokaz naczyń firmy Eco-Vital, na którym dała się skusić na zakup garnków. Miały kosztować 2,1 tysiąca złotych, w systemie ratalnym już 2800 złotych, a ostatecznie w niezrozumiały sposób cena wrosła do 3200 złotych. Rzekomo nietłukące się naczynia szybko zaczęły się psuć. Eco-Vital wszystkie pretensje odpierał tłumaczeniem o nieporozumieniu lub błędzie w komunikacji. Drozda mówił zaś, że nie ma żadnej stałej umowy z firmą od garnków, występ w Toruniu był jednorazowy, w zastępstwie innego satyryka. Ostatecznie Eco-Vital odpuścił i zgodził się anulować umowę, ale pomogła interwencja miejskiej rzecznik konsumentów.

– mówi Tomasz Ciechoński, dziennikarz „Gazety Wyborczej” w Toruniu.

– Podobny klucz zadziałał w przypadku kradzieży „na wnuczka”, gdy metody działania przestępców nagłośniły media, a wnuczkowie sami dzwonili do dziadków i mówili, że nigdy w ten sposób, w jaki robią to złodzieje, nie poproszą ich o pieniądze, że jeśli zajdzie taka potrzeba, przyjdą po pożyczkę osobiście.

Agnieszki Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Rezygnacja z umowy | Odstąpienie | Zwrot towaru  Fundacja Daje Siebie
Fundacja Daje Siebie
Rezygnacja z umowy | Odstąpienie | Zwrot towaru  Fundacja Daje Siebie

Konsumencie - nie daj się oszukać

Potrzebujesz pomocy przy odstąpieniu od umowy ?
Możemy Ci w ty pomc

Czujesz się oszukany i naciągnięty na - podczas pokazu / prezentacji ?

Zwrot towaru i pomoc w odstąpieniu od umowy - dla nas to codzienność
Czytaj uważnie

Jesteśmy dla Ciebie.
Abyś wiedział na, co możesz liczyć, w czym i jak Ci pomożemy – w pierwszej kolejności przeczytaj nasz regulamin.

Uzupełij formularz

Abyśmy mogli bliżej przyjrzeć się Twojej sprawie, musimy znać kilka podstawowych faktów. A żeby je poznać – odpowiedz na kilka ważnych dla nas pytań – niezobowiązująco.

Daj nam chwilę

Po uzupełnieniu formularza daj nam czas na odpowiedź. Maksymalnie jeden dzień roboczy. W tym czasie zachęcamy do wyrażenia opinie o  firmie na pokazie którym byłeś obecny.

Firmy i produkty związane ze sprzedażą na pokazach

4.3 3 Głosowanie
Ocena artykułu
Subscrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Użytkownik
Anna
19 sierpnia 2020 18:06

Dałam się nabrać na pokazie na kupno Ozonatora.W domu sprawdzilam że można kupic podobny 10 razy taniej. Szukając opinii o ”wygranych’ produktach trafiłam na stronę Fundacji Daje Siebie.Wysłałam zgłoszenie z prośbą o pomoc.Zastosowałam się do podanych wskazówek.Rewelacja – w ciągu 3 tygodni sprawa została pomyślnie załatwiona.Bardzo dziękuję za profesjonalną i skuteczną pomoc.Brawo Fundacja.

Gość
Krzysztof
19 lutego 2020 20:38

W styczniu tego roku byłem zaproszony po odbiór prezentu (Prakicooker robot wielofunkcyjny).Pani przez telefon komórkowy zapewniała mnie iż nic nie muszę kupować tylko uczestniczyć w prezentacji.Było miło do momentu aż zostałem wylosowany do odbioru wszystkich rzeczy (garnki,wyciskacz wolnoobrotowy do soków,mata masująca i Prakicooker).Poproszono mnie do stolika na boku i poproszono o dowód osobisty gdy odpowiedziałem że nie mam (skłamałem) zaczęły się pytania ile zarabiam odpowiedziałem że jestem na rencie to zaproponowano mi dodatkowo pościel i powiedziano że to wszystko jest Moje jak podpiszę umowę 270zł*36 rat po obliczeniu wyszło mi 9720zł. Powiedziałem że mnie nie stać na taki wydatek,bo leki kosztują i że jestem sam. Wtedy zaczęła się nagonka jak to taka okazja już sie nigdy nie przytrafi, jak nie dam rady to mogę coś sprzedać i pokryć raty lub… Czytaj więcej »

Gość
Ewa
12 stycznia 2020 13:09

W dniu 09.01.2020 r braliśmy udział w “akcji reklamowej” w Warszawie w Domu Bankietowym Prosper.Zgodnie z tym co powiedziała Pani przez telefon, miała być to akcja reklamowa w związku z dziesięcioleciem firmy,która nie wydaje pieniędzy na reklamę w telewizji, tylko zaprasza wybraneosoby i wręcza im cenne przedmioty za udział w tej akcji .O naiwności ludzka!!! Był to normalny pokaz z naciąganiem na maty relaksujące, pościel i inny badziew za duże pieniądze. Ceny zawyżone kilkakrotnie .Sama dałam się nabrać na lanolinę w okazyjnej cenie 40 zł.W domu sprawdziłam w internecie i …cena za ten sam produkt 5,90 zł. A 8 osób nabyło ten wyrób. Łatwo obliczyć ile na czysto zarobił ten młody oszust. No cóż tylko siebie mogę winić za moją naiwność. Oczywiście podczas pokazu losowano super prezenty dla 4 osób… Czytaj więcej »

Gość
Andrzej
13 grudnia 2019 13:11

Miałem przyjemność kontaktu z pracownikami F-my RADEMENES PRO Sp. z o.o. z Mrowino Rokietnica. Sympatyczny kontakt ale mający na celu oszukanie potencjalnych Klientów głównie starszych ludzi najczęściej emerytów. Jestem jednym z “nabitych w butelkę” i potwierdzam ten niecny proceder, którym powinny się zainteresować odpowiednie instytucje naszego Państwa prawa. A wpis wykonuję dla tych którzy jeszcze nie wpadli w sidła tej i podobnych firem. REDEMENES – firma zarejestrowana w początku 2019 roku w Poznaniu a już ma tyle negatywnych wpisów. Poznaniacy zawsze kojarzyli mi się z gospodarnością i przestrzeganiem prawa,oraz uczciwą konkurencją i nie chciałbym zmieniać tego zdania przez taką firmę jak REDEMENES. Życzę pracownikom REDEMENES aby popatrzyli się do lustra zobaczą tam ludzi bez skrupułów. Pytanie jeszcze na koniec kto udostępnia dane kontaktowe takim firmom?

Gość
danuta
23 marca 2019 20:25

dzien dobry prosze o pomoc w dniuw Zabrzu hotel diament
20.03 2019 tak pod wpływem emocii wcisneli mi materac masujacy mate o odkurzaczi powiedzieli ze za 10 dni przyjadai to zabiora ale ja sie obawiam wartosc4000tysiące pan jeszcze pokazał mi druk ze moge zrezygnowac do 14 dni jestem cała zdenerwowanabo to sa duze pieniadze pani z kredytow powiedziałam ze ja bede odstepowac od tej umowy