Przeczytaj i dowiedz się, co ten artykuł ma przekazać

Zobacz, przeczytaj i poznaj inne artykuły

Wróć do głównej strony BLOGa

UOKiK nakłada kare
UOKiK nakłada kolejną rekordową karę - 4 miliony dla EXITO  Fundacja Daje Siebie

W lipcu informowaliśmy o rekordowo wysokiej karze, jaka została nałożona na wielkopolską firmę VGET. Dwa miliony siedemset tysięcy złotych to był absolutny rekord jeśli chodzi o karę nałożoną na firmę zajmującą się sprzedażą na tak zwanych pokazach/prezentacjach. Minęły zaledwie trzy tygodnie a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił pobić kolejny rekord. Tym razem na ostrzu noża została położona firma z Opalenicy – Exito. Zasądzona kara – 4 miliony złotych !!! BRAWO UOKiK !!!

Exito jest firmą mieszczącą się blisko Poznania, dokładniej mówiąc w Opalenicy. Fundacja Daje Siebie swego czasu dostawała niewiarygodną ilość zgłoszeń z tejże firmy, lecz po publikacji materiału telewizyjnego w Internetowej Telewizji Tychy – postanowili … zmienić nazwę. Dziś pod tym samym adresem co Exito mieści się For Healthy Air. Kadra kierownicza, siedziba, pracownicy i asortyment – bez zmian ten sam.

 

 

 

Postępowanie trwały niecałe trzy miesiące !

Do Urzędu stojącego w obronie interesów konsumenta, wpływały liczne zgłoszenia i skargi na prowadzone przez EXITO praktyki. Dało to początek wszczęciu postępowań przeciwko sprzedawcy – a było to ... w maju 2019 roku. A dziś czyli 5 sierpnia zapadłą już decyzja o nałożeniu kary.
Czym EXITO “zasłuzyło i zapracowało” sobie na tak srogą i bolesną karę wynoszącą 4 miliony złotych? Przyczyn i powodów jest conajmniej kilka, oto one.

Nagroda dla każdego

Firma – jak chyba każda inna – zaprasza ludzi na pokazy, obiecując tablety, odkurzacze samochodowe, cuda na kiju które aby dostać – wystarczy po prostu po nie przyjść w wybrany dzień o wybranej godzinie pod wskazany adres – najczęściej hotel, restaurację, dom kultury. Co więcej, pracownicy spółki informują, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie wyjątkowych i drogocennych nagród. I fakt faktem – losowania się odbywały, jednak aby dostać jeden czy drugi “prezent” należało … kupić jeden z prezentowanych produktów. Koniec końców okazało się, że za nagrodę – trzeba było zapłacić – bagatela kilka tysięcy złotych.

Nieistniejąca promocja

Prezentowane podczas pokazów produkty charakteryzują się niebotyczną ceną wyjściową, tak olbrzymią, że aż niewiarygodnie wysoką. No ale … Tylko tu , i tylko dziś … dla szczęśliwych zwycięzców losowania będzie niesamowita okazja. PROMOCJA.
Tak naprawdę jednak – każde losowanie było “ustawione” a promocje nie istniały – były to standardowe ceny obowiązujące dzień w dzień na każdym pokazie organizowanym przez spółkę Exito.

Kupić możesz – ale zwrot towaru nie jest możliwy.

Firma wciskała kit nie tylko podczas samego pokazu. Gdy konsument dzwonił do firmy aby poinformować o odstąpieniu od umowy – najczęściej słyszał kolejne “bajki” z cyklu – odstąpienie nie jest możliwe bo … i tu padały różne argumenty mające uświadomić konsumenta , że zwrócić towaru nie można. Aktem dobrej woli ze strony firmy będzie ewentualnie upust cenowy. Na to UOKiK też zwrócił uwagę.

Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na Exito prawie 4 mln zł kary (3 936 270 zł). Firma musi zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności. Klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji.

Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ Exito może odwołać się do sądu. Ma na to 30 dni od odbioru decyzji.

Trwa modernizacja strony

Dlatego też:
- nie wszystkie strony są dostępne
- nie wszystkie treści są publikowane
- nie wszystkie dane i informacje
SĄ OBECNIE WIDOCZNE

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość