- 1) Czym są rozmowy przedmałżeńskie?
- 2) Kto jest urzędnikiem?
- 3. ile ich jest i gdzie się odbywają?
- 4) Jak zapisać się na kursy?
- 5) Jaka jest wartość katechezy?
- 6. Czy istnieje możliwość przeprowadzenia rozmów w innym miejscu niż miejsce, w którym będziecie się pobierać?
- 7) Czy po zakończeniu otrzymają dokument?
José Puebla
Jeśli oboje narzeczeni są katolikami, lub nawet jeśli tylko jedno z nich jest, prawdopodobnie będą chcieli uświęcić swoją miłość w ceremonii religijnej. Jednak przed wielkim dniem będą musieli przygotować się do tego za pomocą rozmów przedślubnych wygłaszanych w kościele.
Jeśli więc dopiero co się zaręczyliście i już szukacie miejsca, w którym będziecie mogli zakontraktować święty sakrament, sprawdźcie odpowiedzi na te siedem często zadawanych pytań dotyczących kursów przedmałżeńskich.
1) Czym są rozmowy przedmałżeńskie?
Tzw. katecheza przedmałżeńska jest w Kościele katolickim obowiązkowym wymogiem zawarcia małżeństwa.
Celem tych spotkań jest towarzyszenie i przygotowanie pary młodej w drodze do ołtarza, ale jednocześnie rzutowanie życia pary w przyszłość, zawsze pod znakiem wiary i wartości wyznawanych przez katolicyzm.
W ten sposób poruszane są m.in. takie treści jak: wizja małżeństwa katolickiego, relacja małżonków, kohabitacja i komunikacja, seksualność, planowanie rodziny, rodzicielstwo i ekonomia domowa.
Oprócz rozmowy, która powstaje w intymnej, ciepłej i swobodnej atmosferze, monitorujący wykorzystują do prezentacji tematów materiały dydaktyczne - kwestionariusze, arkusze robocze czy filmy.
Do tego dochodzi refleksja nad czytaniem biblijnym i ćwiczenia praktyczne, np. rozwiązywanie konfliktów.
Katecheza przedmaturalna jest obowiązkowa. Małżeństwa mieszane to takie, które zawierane są między ochrzczonym katolikiem a ochrzczonym niekatolikiem, natomiast małżeństwa mieszane to takie, które zawierane są między ochrzczonym katolikiem a ochrzczonym niekatolikiem.
Casona Calicanto
2) Kto jest urzędnikiem?
Rozmowy przedślubne prowadzone są przez pary małżeńskie, z dziećmi lub bez, które zostały specjalnie przeszkolone do wykonywania tego zadania. Poprzez szkolenia monitorujący są instruowani, aby towarzyszyć narzeczonym w ich rozeznaniu i przygotowaniu do sakramentu.
Zdarza się jednak, że ksiądz lub proboszcz uczestniczy w niektórych spotkaniach, zwykle w pierwszym lub ostatnim.
3. ile ich jest i gdzie się odbywają?
Zwykle jest to sześć spotkań, trwających od 60 do 120 minut, które odbywają się raz w tygodniu w parafii, kościele lub kaplicy. Rozmowy przedmałżeńskie odbywają się zwykle między 19.00 a 20.00, tak aby narzeczeni mogli przybyć na czas po wyjściu z pracy.
Są jednak również kościoły, które dają możliwość skondensowania rozmów w jeden lub dwa intensywne weekendy.
Od każdego przypadku będzie zależało, czy kursy są indywidualne czy grupowe, ale jeśli są to kursy grupowe, to zazwyczaj nie obejmują więcej niż trzy pary, aby nie stracić intymności.
4) Jak zapisać się na kursy?
Zaraz po wybraniu parafii lub kaplicy, w której mają wziąć ślub, w zależności od jurysdykcji, która odpowiada ich miejscu zamieszkania, powinni udać się do kancelarii parafialnej.
Tam można umówić się na ślub (informacje i uroczystość) i jednocześnie zapisać się na rozmowy przedmałżeńskie, najlepiej z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem.
Delarge Photography
5) Jaka jest wartość katechezy?
Rozmowy przedmałżeńskie są bezpłatne Jednak aby zawrzeć związek małżeński, zostaną poproszeni o wkład finansowy, który w niektórych przypadkach jest dobrowolny, a w innych za ustaloną opłatą.
W każdym razie monitorujący nie otrzymują żadnych pieniędzy, gdyż wykonują swoją pracę z powołania i nieodpłatnie.
6. Czy istnieje możliwość przeprowadzenia rozmów w innym miejscu niż miejsce, w którym będziecie się pobierać?
Istnieje możliwość przeprowadzenia rozmów w innej kaplicy, np. jeśli mieszkacie w Santiago, ale bierzecie ślub w innym regionie.
Nadal jednak będą musieli udać się do kościoła, w którym wezmą ślub i poprosić o rozmowę z proboszczem, aby wyjaśnić swoje powody, który następnie udzieli im zgody na przeprowadzenie katechezy w innym miejscu.
W parafii, w której podejmą rozmowy, będą musieli również wcześniej spotkać się z proboszczem i poprosić o powiadomienie o przeniesieniu. W tym przypadku mogą zostać poproszeni o złożenie datku jako ofiary.
D&M Photography
7) Czy po zakończeniu otrzymają dokument?
Tak. Po zakończeniu katolickich rozmów przedmałżeńskich otrzymują zaświadczenie, które jest niezbędne do uzupełnienia akt małżeńskich. Dodatkowo w niektórych przypadkach katechezy są zakończone grupowymi rekolekcjami duchowymi.
Wraz z dokumentem poświadczającym ich chrzest i świadkami wymaganymi do informacji i celebracji małżeństwa, rozmowy przedślubne są wymogiem, którego nie można pominąć. Ale daleko od bycia nudnym, pokochają posiadanie przestrzeni do refleksji nad życiem małżeńskim w ich relacji z Bogiem.