Adrian Guto

Coraz więcej par na nowo docenia tradycje przodków, a wśród nich rytuały Mapuche należą do ulubionych, jeśli chodzi o zawieranie małżeństw.

Jak nazywa się rytuał Mapuche? Jakie zwyczaje można włączyć do współczesnego wesela? Odpowiedz na wszystkie pytania poniżej.

Jak wygląda małżeństwo Mapuczów

Ceremonia małżeństwa Mapuche, która w niektórych społecznościach jest nadal respektowana, składa się z dwóch etapów: uprowadzenia i ślubu.

Uprowadzenie

Jest to krok poprzedzający małżeństwo Mapuche, ten znany jako Weñe Zomón Polega ona na tym, że pan młody wraz z grupą przyjaciół włamuje się do domu panny młodej, aby ją zabrać, która czeka na narzeczonego.

Ponieważ jest to uzgodnione uprowadzenie i część ustawki, mężczyźni w domu panny młodej wydają się być nieświadomi sytuacji, podczas gdy jej matka, siostry i przyjaciele bezskutecznie próbują bronić jej przed porywaczami.

Po uprowadzeniu pan młody udaje się z panną młodą do jej domu, aby ojciec mógł zdecydować, czy panna młoda została przyjęta, czy też nie. Jeśli została przyjęta, następnego dnia rano ojciec pana młodego udaje się do ojca panny młodej i ogłasza tę wiadomość.

Uzgadniają wtedy datę ślubu i wypłatę posagu rodzinie panny młodej, najczęściej w zwierzętach.

Pierwotnie Weñe Zomón powstało, gdy z różnych powodów para Mapuczów wierzyła, że ich rodzice nie zaakceptują zaręczyn, symulując w ten sposób uprowadzenie, aby przypieczętować związek na zasadzie fait accompli, nie pozostawiając rodzicom innego wyboru niż zorganizowanie ślubu.

Ślub

Kto prowadzi małżeństwo Mapuche? Ceremonia nosi nazwę Wefún, której przewodniczy machi, będący najwyższym autorytetem duchowym w społeczności.

Między oddziałami Canelo, a na dźwięk melodii z Kultrún i Trutruka , para młoda stoi w środku koła, na świeżym powietrzu, otoczona rodziną i przyjaciółmi.

Przed nimi stoi urzędnik, który opowie o cechach charakterystycznych dla obu stron, a także udzieli im mądrych rad na życie małżeńskie.

Zgodnie ze zwyczajami ludu Mapuche impreza trwa dalej z bankietem gdzie wino i jagnięcina są głównymi bohaterami.

Ale również na weselu Mapuche prezenty otrzymuje para młoda i tańce, które nazywane są Purrún W sumie obchody trwają około pięciu godzin.

Jak uhonorować tradycje Mapuczów

Karina Baumert Włosy i makijaż

1. poprzez ceremonię w Mapudungun

Dzięki umowie pomiędzy Krajową Korporacją Rozwoju Rdzennego (CONADI) a Urzędem Stanu Cywilnego, od 2010 r. możliwe jest zawarcie małżeństwa w całości w mapudungun Cywilni urzędnicy są szkoleni do przewodniczenia ceremonii i rozumienia obrzędów małżeńskich Mapuczów.

Strony umowy muszą jednak udowodnić, że mówią i rozumieją Mapudungun Aby wziąć ślub w Mapudungun i uczcić swoją miłość w Mapuche, wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas umawiania się na ślub.

2. przez szczegóły dotyczące stroju

Niezależnie od tego, czy bierzesz ślub cywilny, kościelny czy symboliczny, zawsze możesz włączyć pewne elementy stroju Mapuche do swojego stroju ślubnego.

Jakie są zwyczaje ludu Mapuche? Jakie ubrania mogliby włączyć?

Mężczyzna, na przykład, może nosić pelerynę (makuń), szarfę (traruwe) lub opaskę (trarilonco), podczas gdy panna młoda może dodać chustę (ukulla) lub wybór srebrnych ozdób do swojej sukni, w tym kolczyki (chaway), łańcuszek (mezella), broszkę (sukull) lub ozdobę na piersi (trapelakucha).Jeśli chodzi o fryzurę, panna młoda może również nosićopaska na głowę (trarilonco) i skłonność do plecionej fryzury.

Ważne jest jednak, aby obaj poznali zwyczaje Mapuczów i znać znaczenie każdego z ubrań które chcą przynieść.

3. z ucztą dla przodków

Innym sposobem uhonorowania tradycji Mapuche jest. w tym typowe dania jego gastronomii na bankiet weselny.

Do koktajlu zaproponuj na przykład empanadas de digüeñes z Mapuche pebre.

Na danie główne można zdecydować się na tradycyjny charquicán, którego podstawą jest mięso i warzywa, lub danie z sautéed pine nuts z merkenem.

Natomiast na deser zdecyduj się na bufet z murta kuchens, ciastkami maqui, katutos z miodem lub arbuzem z mąką tostową.

Wreszcie, aby wziąć nie możesz przegapić likieru calafate lub muday Ten ostatni przygotowuje się poprzez fermentację ziaren zbóż lub nasion.

Ikuna

4. z rodzimą dekoracją

Od Canelo to święte drzewo o magicznym charakterze. Zgodnie z tradycjami Mapuche, zintegruj ją jako część swojej dekoracji ślubnej.

Mogą na przykład ułożyć łuk ołtarzowy z liści Canelo, zrobić centrum stołu z bukietów lub wyznaczyć ścieżki z Canelo w małych doniczkach.

Możesz nawet dać małe torebki z nasionami Canelo jako upominki dla swoich gości.

5) Włączenie typowych zwrotów językowych

Wreszcie mogą też uhonorować ludność Mapuche, włączanie słów lub zwrotów do ich języka w różnych momentach uroczystości.

Wśród innych pomysłów mogą oznaczyć swoje miejsca przy stole prezydialnym znakami mówiącymi o mężu i żonie w języku Mapudungun, czyli odpowiednio füta i küre.

Mogą też uciec się do gigantycznych lub podświetlanych liter czyt. "ayün", co w Mapudungun oznacza miłość. .

Albo, czy chodzi o znaki powitalne, znaczniki stołów lub protokoły, zawsze mogą dodać frazy do mapudungun de amor Na przykład, "eymi engu ayiwküleken" (z tobą jestem szczęśliwy) lub "fillantü pewkeyekeyu" (kocham cię każdego dnia), wśród innych słów miłości Mapuche. Twoi goście na pewno to docenią!

Już wiesz! Jeśli chodzi o analizę zwyczajów Mapuche, możesz uwzględnić kilka z nich w swoim małżeństwie, jeśli celem jest uhonorowanie tej rodzimej grupy etnicznej. Niezależnie od tego, czy jesteś pochodzenia Mapuche, czy nie, małżeństwo inspirowane lokalnymi korzeniami zawsze będzie godne naśladowania.

Pomagamy znaleźć idealne miejsce na wesele Poproś o informacje i ceny Uroczystości do pobliskich firm Poproś o informacje
Przewiń do góry