@brides

Ślub królowej Anglii Elżbiety II, wówczas księżniczki Korony Brytyjskiej, i Filipa z Edynburga był wydarzeniem na skalę światową. 20 listopada 1947 roku pobrali się w obecności 2 tysięcy gości w Opactwie Westminsterskim. pierwszy w historii królewski ślub transmitowany przez radio BBC dla 200 milionów ludzi .

Pamiętamy dzień, w którym młoda księżniczka rozpocznie najtrwalszą historię małżeństwa brytyjskiej rodziny królewskiej.

Suknia ślubna

@vogueweddings / Foto: Hulton Archive

21-letnia księżniczka miała na sobie suknię ślubną w kolorze kości słoniowej z jedwabnej satyny. Suknia królowej Elżbiety II, z dekoltem w kształcie słodkiego serca i długimi rękawami, miała czterometrowy tren w kształcie wachlarza i była ozdobiona kwiatowymi emblematami wyhaftowanymi złotą i srebrną nicią oraz 10 000 pereł sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych.Hafty oddawały hołd krajom Wspólnoty Narodów iprojekt, Sir Norman Hartnell zainspirował się Wiosną Boticellego.

Nosiła diamentową tiarę I bukiet białych orchidei, z którym też miała wcześniej mały incydent, bo nie mogła znaleźć miejsca jego przechowywania.

Filip, który zaledwie dzień wcześniej otrzymał tytuł "Jego Królewskiej Wysokości" od swojego teścia, króla Jerzego VI, zdecydował się założyć swój mundur marynarski.

@voguemagazine

Księżniczka Elżbieta przybyła do Opactwa Westminsterskiego w karecie wraz z ojcem, królem Jerzym VI, gdzie chór zaczął śpiewać "Praise, My Soul, the King of Heaven", opuszczając opactwo jako nowożeńcy z Marszem Ślubnym Mendelssohna w tle.

Podobno tort weselny miał prawie trzy metry wysokości i cztery warstwy; ozdobiony był herbami obu rodzin.

Ślub, który odbył się w czasach powojennych oszczędności, sprawił, że nowożeńcy postanowili spędzić miesiąc miodowy w Hampshire w Anglii i Balmoral w Szkocji.

Początek trwałego małżeństwa

@dukeandduchessofcambridge

Królowa Elżbieta II i Filip z Edynburga po raz pierwszy spotkali się na ślubie księcia i księżnej Kentu w 1934 r., ale dopiero w lipcu 1939 r. spotkali się ponownie w Akademii Marynarki Wojennej w Dartmouth. W 1946 r. w Balmoral Filip oświadczył się młodej księżniczce Elżbiecie. Od ślubu 20 listopada 1947 r. do śmierci księcia Edynburga w 2021 r. dzieliły ich 73 lata.małżeństwa.

Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat, jak Najdłużej panujący władca Wielkiej Brytanii . 70 lat, które zostaną zapamiętane przez cały świat.

Przewiń do góry